Spetsialistid annavad nõu: milliseid jooke pakkuda jõulutoitude kõrvale?

Rikkalikul jõululaual on traditsioonilisteks külalisteks nii sealihapraad hapukapsaga, sült, linnulihapraed, verivorstid pohlamoosiga ning magusad piparkoogid. Milliseid jooke sobiks nende toitude kõrvale pakkuda?

Prike joogiekspert Hannes Aedla annab soovitusi laiast veinimaailmast ning Prike World Class Brand Ambassador Andrei Kazakov aitab leida toitude juurde sobivaid kokteile.

Sealihapraad hapukapsaga

Johann Brunner Riesling Mosel / tootja

Hannes Aedla: «Kuna tegemist ka saksapärase roaga, soovitaksin siia juurde klassikalist Saksa Rieslingut. Toidu ja veini sobivuse tagab kapsa aromaatsus ja sealiha kergus. Saksa Rieslingute puhul peaks jälgima nende kuivusastet, soovitaksin Classic stiilis veini, mis on poolkuiva ja poolmagusa piiril.

Soovitaksin näiteks Johann Brunner Riesling Rheinhessen veini. Selles veinis on piisavalt hapet, et rasvane toit muuta kergemaks ning teisest küljest piisavalt aromaatsust ja puuviljasust, mis sobib hapukapsaga.»

Andrei Kazakov: «Hapukapsaga serveeritud sealihaprae juurde sobib kuivem ja mõrum kokteil. Jook peaks olema suhteliselt kerge, sest toit ise on väga rammus. Lihtne ja maitserikas Vermut & Tonic sobib suurepäraselt.»

Vermut & Tonic

  • Antica Formula  (vermut) 4 cl
  • Fever Tree Bitter Lemon toonik pikenduseks

Serveerida rohke jääga veinipokaalis, kaunistada sidruniga.

Verivorstid pohlamoosiga

Hannes Aedla: «Selle roa juurde sobib suurepäraselt kergem ja happelisem punane vein Valpolicella piirkonnast Itaaliast või ka lihtsam Prantsusmaa Bordeaux piirkonna klassikaline segu. Näiteks Zonin Valpolicella Classico või B&G Bordeaux Rouge Merlot Cabernet Sauvignon.»

Andrei Kazakov: «Verivorstide juurde serveeritavat pohlamoosi kasutaksin kindlasti ka kokteilis ja teeksin oma versiooni Cover Clubist. Klassikaliselt tuleb Clover Clubi teha vaarikatega, aga kes keelab kohaliku versiooni teha? Lisaks, ärge kartke munavalget kokteilis, see annab kreemisust ja ilusat vahtu juurde.»

Clover Club pohlamoosiga

  • Tanqueray 10 (džinn) 4 cl
  • Sidrunimahl 2 cl
  • Pohlamoos 2 cl
  • 1 munavalge

Lisada kõik komponendid šeikerisse, raputada korralikult ilma jääta, seejärel jääga, valada läbi sõela coupe-klaasi.

Hanepraad

B&G Reserve Pinot Noir / tootja

Hannes Aedla: «Hanepraad vajab kindlasti marjasemat ja mahlakamat veini, et roog muutuks mahlasemaks. Heaks kaaslaseks on kindlasti ilusa kirsise happega Pinot Noiri marjast punane vein, näiteks B&G Pinot Noir Reserve. Valgetest veinidest soovitaksin hane juurde elegantsemat ja veidi täidlasemat Chardonnay marjast puuviljasemat veini. Näiteks Robertson Chardonnay või Lindemans BIN 65 Chardonnay.»

Andrei Kazakov: «Haneprae või pardi kõrvale oleks hea punast veini nautida, mida saame kasutada ka kokteilis. Cobbler kokteil on hea kaaslane sellise roa kõrvale.»

Cobbler

  • Hennessy VSOP 4 cl
  • Grand Marnier (liköör) 3 cl
  • Maori Bay Pinot Noir 8 cl

Täita veinipokaal purustatud jääga ääreni täis, lisada kõik komponendid, segada korralikult läbi, kaunistada apelsini ja piparmündiga.

Sült

Hannes Aedla: «Süldi juurde soovitan magusama noodiga Rieslingut, näiteks Moseli piirkonna Kabinett stiilis vein Johann Brunner Riesling Mosel.»

Andrei Kazakov: «Süldi juurde pakuksin kokteiliks midagi taimset, näiteks Tomatinit. See on palju kergem kui kõigile tuntud Bloody Mary ja sobib süldiga väga hästi.»

Tomatini

  • Kirsstomat 5-6 tk
  • Ketel One (viin) 4 cl
  • Sidrunimahl 2 cl
  • Suhkrusiirup (1:1) 1,5 cl
  • Söögiäädikas 0,5 tl
  • Sool, pipar, tabasco’t maitse järgi.

Purustada tomatid nuiaga šeikeris, lisada kõik komponendid, raputada jääga, serveerida kokteili- või coupe-klaasi läbi sõela, kaunistada kirsstomatiga.

Piparkoogid

DOW Nirvana Port / tootja

Hannes Aedla: «Piparkookide juurde sobiks šerri või magusam portvein. Näiteks DOW’s Nirvana Reserve Port. Ka jõulised ja täidlased punased veinid sobivad kokku piparkookidega, soovitaksin Rawson’s Retreat Shiraz Cabernet Sauvignon. Veini üleküpsenud noodid ja vähene tanniin lähevad hästi kokku piparkoogi tugeva ja veidikene vürtsise maitsega.»

Andrei Kazakov: «Piparkookide juurde soovitan klassikalist kokteili Hot Toddy, mis teeb seest soojaks.»

Hot Toddy

  • Johnnie Walker Gold Label viski 4 cl
  • Mesi 2 cl
  • Sidrunimahl 2 cl
  • Kuum vesi

Segada teetassis mesi kuuma veega, lisada viskit, sidrunimahla. Kaunistada nelgi, sidruni ja kaneelipulgaga.

Tagasi

Šampanja on uue aasta tervitamisel parim kaaslane

 

img_5093

Uue aasta pidustuste lähenedes hakkavad perenaised muretsema, kuidas peolaud katta võimalikult glamuurselt ja külluslikult. Mõistagi ei saa hea söök jääda hea joogita.

Suurimaks mureks on valida just see õige šampus, šampanja või vahuvein, mida saaks aastavahetuse tipphetkel uhkusega avada. Oma teadmisi sellel alal jagab sommeljee Hannes Aedla.

Millised on Teie soovitused eelpool kirjeldatud olukorra puhuks ja millised on olnud viimase aja trendid šampanja joojate seas?

Kindlasti on minu jaoks uus aasta ja vana saatmine märgilise tähendusega ning minu aastavahetuse kindel kaaslane on šampanja, just see ikka, mis pärineb Champagne`st Prantsusmaal. Šampus on kahjuks meil selline käibel olev lühend vahuveinist, mis on natuke väär ja ei peegelda vahuveini imelist maailma. Šampanja, Cava, Prosecco, need kõik ja paljud veel on seotud päritoluga ja on olemas kindlad piirkonnad oma traditsioonide, stiilide ja valmistamismeetoditega. Seda tuleb austada, sest nende nimede taga on palju inimeste tööd, aega ja teadmisi ning minu jaoks on hea vahuveini valmistamine kunst.

Šampanja ei ole ammu enam ainult tervituseks või tähistamiseks, vaid terve piduliku söömaaja kaaslane ja fantastilise auraga jook, mida on armastanud nii kuningad, filmistaarid ja mis salata, ta on võitnud ka minu südame.

Tervituseks soovitaks värske, kerge ja kuivema stiiliga šampanjat, mis on ilus algus kogu pidulikule õhtule ja on aperatiivina tänuväärselt meeliülendav. Pean mainima, et magnum mudel (1,5 liitrit) on eriti uhke ja ka erineva maitsega kui tavapudel, sest suurem pudel areneb erinevalt. Kui on soov nautida midagi erilist, nagu aastakäigušampanjat ja vanemaid aastakäike, siis andke talle aega avanemiseks, võtke aega kogu selle maitsebuketi nautimiseks nagu parimat veini. Trend on saada pidulikku ja külluslikku naudingut ja šampanja oma mitmekesisuses on selle parim kehastus.

Šampanja on ka erakordselt tänuväärne jook toiduga sobitamiseks. Siiamaani on tuntuim šampanja ja kalamarja sümbioos, mis on pisut iganenud. Kas saate välja tuua, millist toitu erinevad šampanjad endale tänapäeval paariliseks valiksid?

Minu parimad elamused toidu sobivusel on just olnud šampanjaga. Tahaks julgustada just proovima uusi ja põnevaid kooslusi. Sushi, mereannid kogu oma mitmekesisuses, vegantoidud ning ka linnuliha ja punane liha.

Eelroad, pearoad ja desserdid, neid kõiki annab sobitada šampanjamaailma värskete ja võimsate maitsetega. Näiteks rose šampanjade imeline võime olla kaaslaseks väga paljudele linnuliha ja punase liha roogadele. Aastakäigu šampanjade täidlus ja jõulisus mereandide ja koorikloomadega. Magusamate šampanjade imeline kooslus jäätiste ja sorbeedega. Neid võimalusi on palju.

VEUVE CLICQUOT VINTAGE ROSE 2008

VEUVE CLICQUOT VINTAGE ROSE 2008

Tuleks ehk järgida roa iseloomu ja tugevust ning selle järgi valida ka tugevam või täidlasem šampanja. Näiteks imeline on aastakäigu rose ja šmooritud küülik või kerge marjase kastmega pardi rind. Kammkarbid või tiigerkrevetid jõulisema ja täidlasema šampanja juurde on fantastiline just mineraalsuse ja mere värske noodi rõhutamine läbi mullide värskendava elamuse. Neid näiteid on palju.

Täna on heas restoranis šampanjavalik suur ja laske valida sommeljeel endale üks äge elamus just šampanjaga, uskuge see toob naeratuse iga sommeljee näole, sest nad armastavad seda kuninglikku jooki.

VEUVE CLICQUOT LA GRANDE DAME BRUT 2006

VEUVE CLICQUOT LA GRANDE DAME BRUT 2006

Kui suurt rolli mängib šampanja serveerimise juures õige klaasi valik? Kas on olemas universaalset šampanjaklaasi?

Täna on klaasid omandanud veinide nautimisel väga tähtsa koha ja seesama trend on vallutanud ka vahuveinide maailma. Klassikaline vahuveiniklaas ehk flute klaas on omadustelt hea aperatiiviks ehk värskemate ja kergemate šampanjade jaoks, sest rõhutab maitses värskust ja hapet, samuti tervitusjoogina hoiab selline klaas ka pikemalt joogi jahedana.

MOËT & CHANDON GRAND VINTAGE 2008 Klassikaline vahuveiniklaas

MOËT & CHANDON GRAND VINTAGE 2008
Klassikaline vahuveiniklaas

Täidlasemad ja jõulisemad šampanjad soovivad juba valgeveiniklaasi, et tuua esile nüansirohkust, sellised šampanjad on aastakäigu šampanjad, mis on küll värskema stiiliga, kuid aastatepikkune keldris arendamine on andnud neile erakordse nüansirikkuse.

DOM RUINART BRUT 2004 Valgeveiniklaas

DOM RUINART BRUT 2004
Valgeveiniklaas

Väga jõuliste ja vanemate šampanjade puhul ei ole ka harukordne, kui parim tulemus on suures bordeaux tüüpi punaveiniklaasis, mis avab meile kogu arengu ja segumeistri kunsti.

KRUG GRANDE CUVEE Bordeaux tüüpi punaveiniklaas

KRUG GRANDE CUVEE
Bordeaux tüüpi punaveiniklaas

Kuidas ja kus on õige šampanjat hoiustada?

Šampanja on ikkagi nagu hea vein ja sellesse peaks ka hoiustamisel suhtuma nagu veini. Hea oleks stabiilse temperatuuriga, veidi jahedam ja kindlasti valguse eest kaitstud koht oma kodus. Ilma aastakäiguta šampanjasid on siiski parem nautida kohe, sest veinimeistrid on just sellisena teda tahtnud šampanjaarmastajatele pakkuda. Aastakäigu šampanjade puhul tasuks jälgida konkreetse aastakäigu soovitusi tootja kodulehel, seal antakse head nõu, kuidas ja millal oleks parim seda suurepärast jooki nautida, kuni ta on oma ilu tipus.

Millist šampanjat peate vääriliseks kingituseks gurmaanile ja kogenud veininautijale?

Soovitaks kindlasti aastakäigu šampanjat, sest nende põnevus tuleneb just maitsete ühendusest, mida pakub šampanjamaja stiil ja konkreetse aastakäigu looduse poolt antud kordumatu ja unikaalne maitserohkus. Aastakäigušampanjade valmistamine võtab palju rohkem aega ja nende hoidmise potentsiaal on kordades pikem kui aastakäiguta šampanjadel ja see annab võimaluse nautida seda suurepärast kinki ka aastate pärast, tuletades meelde aasta 2016 elamusi.

DOM PERIGNON ROSE VINTAGE 2004

DOM PERIGNON ROSE VINTAGE 2004

Mida kujutab endast kvaliteedimärk Embassy of Champagne?

logo-embassyofchampage-eocbrown

Embassy of Champagne kvaliteedimärk koondab enda alla mainekad shampanjamajad nagu seda on Krug, Dom Perignon, Krug, Moet&Chandon ja Ruinart. Embassy of Champagne esinduskohtadeks on Baltikumis valitud restoranid, ööklubid ja lounge`d, keda ühendab kirg šampanjamaailma vastu ja kelle veinikaardis on parim valik šampanjaid. Need kohad pakuvad oma klientidele laitmatuid šampanja kogemusi, olgu selleks siis erimenüüd, eriüritused või lihtsalt täiuslik serveerimine.

Embassy of Champagne laiem eesmärk on tutvustada erinevaid šampanjamaju, šampanja stiile ja šampanjakultuuri tervikuna. Anname šampanja austajatele võimaluse proovida läbi klaasipakkumiste erineva stiiliga ja erinevate majade šampanjat ning läbi toidusobitamise erimenüüde anname ka unikaalse võimaluse avastada nendes kohtades toidu ja šampanja koosluse kordumatut elamust. Samuti hoolitseme ja paneme suurt rõhku koolitatud personalile, kes teab, mida pakkuda ja kuidas serveerida.

Tänaseks on üle Eesti selle fantastilise koostööga ühinenud Tchaikovsky, Clazz, DejaVu, Mull, Gianni, Lounge 24 Radisson, Hermitage, Schlössle hotell, restoran Arensburg, Polpo, GMP ClubHotel Pühajärve restoran, Antoniuse hotelli restoran, Kadriorg , Dominic, MuSu , Controvento, The Able Butcher, Enzo Cafe ning klubidest Teater , Sugar ja Vabank.

Ajakiri Golf: Elviira Eessaar

Tagasi

Need neli kokteili on maailmas kõige kuulsamad

Kokteilimaailm on väga lai ja mitmekesine. On olemas kokteile, mida vaid üks baarmen kogu maailmas valmistada oskab. Aga on ka jooke, mida võiksid osata valmistada kõik, kes vähegi peavad lugu kokteilikultuurist. Prike World Class Brand Ambassador Andrei Kazakov kirjutab neljast populaarsest kokteilist, nende saamisloost ning jagab juhiseid nende valmistamiseks.
Džinn toonikuga

Džinn toonikuga on kindlasti üks populaarsemaid kokteile tänapäeva baarimaastikul. See on lihtne, mitmekülgne ja sobib igas olukorras – aperitiivina, toidu kõrvale, desserdi asemele, aga ka niisama nautimiseks väikeses hubases baaris, kodus või tantsupõrandal. Selle kokteili juures tuleb erilist tähelepanu pöörata detailidele, et valmiv jook oleks täiuslik.

Esimene samm on õige klaasi valik. Ei saaks öelda, et kõrge highball-tüüpi klaas selle kokteili jaoks vale oleks. Vaadates aga viimase aja trende, soovitan kasutada coppa, burgundia või muud punase veini pokaali. Esiteks, näeb see punase veini pokaalis väga ilus ja efektne välja ning teiseks, veinipokaal toob paremini esile kokteili aroomid.

Koostisosad. Alati on parem minna kindla peale ja kasutada kvaliteetset džinni. Suur viga, mida pärast džinni valikut tehakse on see, et toonikule suurt tähelepanu ei pöörata ning võetakse esimene ettejuhtuv. Kuna toonik moodustab suurema osa kokteilist, tuleks kasutada kvaliteetset väikeses klaaspudelis toonikut. Suures pudelis toonik sobib juhul, kui see kasutatakse koheselt täies mahus ära. Aegamööda suurt pudelit järjest avades kaovad sealt gaasid, mis muudavad kokteili maitset ja olemust.

Kokteili kaunistus peab alati värske olema. Kui näiteks laim on kergelt kuivanud ja ääred hakkavad pruunikaks muutuma, jätke pigem kokteil kaunistamata. Varuge kindlasti palju jääd. Joogis, mida serveeritakse jääga, peab klaas jääd ääreni täis olema, nii satub kokteili vähem sulanud vett ja jook on alati värske ja külm

Retsept:
4 cl Tanqueray gin
Fever Tree Indian Tonic
Laim
Pane coppa klaas ääreni jääd täis, lisa džinn ja toonik, kaunista laimiga, sega rahulikult läbi.

Whiskey Sour

Whiskey Sour on tehniliselt küll keerulisem kokteil kodus valmistamiseks, aga tulemus on seda väärt ning komponendid on väga lihtsad ja kättesaadavad.

Whiskey Souri kokteili eelkäijateks võiks pidada Briti meremeeste katsetusi võitlemisel skorbuudi vastu. Et laialt levinud haiguse vastu võidelda, otsustasid meresõitjad segada laimi- ja sidrunimahla lahja õlle või grokkiga. Nende jookidega suutsid meremehed lahendada kaks probleemi korraga – piirati tõve levikut ning muudeti pikad merereisid meeleolukamaks.

Tänapäeva populaarse Whiskey Souri retsept pärineb Jerry Thomase 1862. aastal ilmunud raamatust „How to Mix Drinks or the Bon-Vivant’s Companion“. Ainus vahe toonase retseptiga on see, et ajalooliselt on kokteili serveeritud veinipokaalis, kuid nüüd soovitatakse kasutada näiteks viskiklaasi.

Retsept:
4 cl Bulleit bourbon
2 cl värskelt pressitud sidrunimahla
2 cl suhkrusiirupit (lahustada 1 osa valget suhkrut 1 osas vees)
1 munavalge
Pane kõik komponendid sheikerisse, raputa korralikult ilma jääta, lisa sheikerisse jää, raputa veel kord. Serveeri jääga näiteks viskiklaasis.

Margarita

Margarita – väga lihtne, maitsev, värske ja intensiivne – just nagu üks mehhikopärane suudlus olema peab.

Tekiilapõhise kokteilina on selle joogi kohta inimestel palju eelarvamusi, mis on tingitud negatiivsetest kogemustest tekiilaga. Kasuta Margaritas kvaliteetset 100% agaavist tehtud tekiilat, mis tõsi, võib olla küll natukene kulukam, kuid muudab kogemuse kindlasti positiivseks.

Klassikaliselt on Margaritas kasutatud apelsinilikööri, meil kasutatakse enam aga suhkrusiirupit. Mehhiko kohalikud baarid ei taha tihtilugu Margarita hinda kõrgeks ajada ning imporditava apelsinilikööri asemel lisavad nad kokteilile hoopis topeltkoguse tekiilat.

Retsept:
2 osa Don Julio Blanco
1 osa värskelt pressitud laimimahla
1 osa agaavisiirupit (või suhkrusiirupit)
Pane kõik komponendid sheikerisse, lisa jääd, raputa korralikult. Serveeri margarita, coupe või kokteiliklaasis ilma jääta. Klaasi peale valmista soolaäär, kaunista laimisektoriga.

Negroni

See tõeliselt legendaarne kokteil on suurepärane aperitiiv, mis pärineb eelmise sajandi algusest. Inimesed üle maailma armastavad Negronit, kuna seda on väga lihtne valmistada ning jook on mitmekülgne ja kauakestva maitsega. Kokteilisõpradel, kes pole harjunud kange alkoholi mõru maitsega, võib seda olla keeruline nautida, kuid igaüks saab kokteili kohendada enda maitse järgi.

Kokteili sünnilugu ulatub tagasi 1919. aastasse, mil ühes Firenze kohvikus soovis klient tavapärast Americano kokteili (Campari, magus vermut ja soodavesi) kangemas võtmes tellida. Baarmen asendas soodavee džinniga ning nii sündiski Negroni.

Tänapäeval on see kokteil justkui iidol. Gary Regan, baarimaastiku tuntud kirjanik, kirjutas Negronist terve raamatu. Igal aastal toimub juunikuus Negroni Week, mille raames kogutakse raha heategevuseks. Iga baar, mis algatusel osaleb, annetab teatud osa Negroni müügilt saadut tulu heategevuseks. Annetuste saaja valib iga baar kohalikul tasandil ise. 2016. aastal osales Negroni Weekil üle 6000 baari üle maailma.

Retsept:
1 osa Tanqueray 10
1 osa Antica Formula
1 osa Campari bitter
Täida viskiklaas jääga ning sega komponendid. Lisa kaunistuseks apelsinikoor.

Tagasi