Eesti pikaajalisema ajalooga joogi ehk Kristallkümli 150 aastat pudelis

Eesti vanim endiselt valmistatav liköör Kristallkümmel tähistab mõne aasta pärast oma 150. sünniaastat. Nende 150 pudelis loksutud aasta jooksul on tulnud üle elada nõukogude võim, Kännu Kukk ja ka uuestisünd. Ees ootab suur tulevik.

Veendunult võib öelda, et kõik Eesti inimesed on mingil ajal oma elus käes hoidnud suhkrukristallilise põhjaga pudelit ning imetlenud selle esteetilist ilu. Pitsi on seda köömnelikööri aga valanud vähesed ja kokteile on sellest kangest joogist valmistanud ainult üksikud. Kahjuks on üks hea Eesti asi, mis kannab häid minevikutraditsioone, jäänud peitu uue elu kultuurkihi alla. Kristallkümmel olekski võinud ajalooks jääda, kui entusiast Ago Tamm ei oleks 1990-ndatel alkoholipoodi pidades saanud inspiratsiooni, et nõukogude ajal väljasurnud jooki taaselustada.

„Nõukaaja tulekuga kaotati meil siin ära kõik, mis ipoodi pidasin, tuldi minult pidevalt Kännu Kuke pudelit silitades küsima, et ega Kristallkümlit pole taastootma hakatud. Ühel hetkel sai neid küsijaid nii palju, et mõtlesin katsetada, kas oleks võimalik jook ajaloost uuesti ellu äratada,” mainib Tamm.

Kuus aastat tööd ja sadu katseleotiseid

Koostöös Tallinna tehnikaülikooli toiduainete instituudi juhataja professor Raivo Vokiga sai katsetuste tulemusel loodud mõned retseptid ja nende alusel ka esimesed uue Eesti aja kümlitõmmised. Kuna ühtegi originaalretsepti alles ei olnud, lennati suhteliselt tundmatutel aladel. Kinnituse, et tegemist on õige joogiga, sai Tamm siis, kui andis seda oma poes kümlit otsinud inimestele maitsta.

„Mäletan selgelt, kuidas prouadel läksid silmad märjaks, kui nad meie kümlit maitsesid. Nad küsisid silmad suured peas, et „kas see on tõesti see sama vana hea kümmel, mida lapsepõlves sai joodud”. Jook osteti mul kohe käest ära, olgugi et need eksperimentaalmahud olid äärmiselt kallid,” mainib Tamm.

Kristallkümmel

Edasi kulus Tammel kümeli taasloomiseks kuus aastat ja esimene müügiks mõeldud pudel tuli tootmisest 2001. aastal. Sellest ajast peale on muutunud pudeli sildikujundus ja vaheaastatel ka pudel, kuid jook ise on jäänud truuks vanadele maitsetele.

„Tegin enne selle viimase ja õige maitse saamiseks kümneid kui mitte sadu katsetõmmiseid. Uurisin kuidas kristall kasvab ning millistel temperatuuridel on vaja seda jooki kokku segada. Ütlen ausalt, et ka praegu on tegemist täielikult käsitööga. Paljuski on selle joogi ülesehitamine ja taaselustamine tulnud pere ning muu elu kõrvalt,” mainib Tamm.

Vähjasöömise kõrvale ja terviseturgutuseks

Kristallkümmel on naturaalne köömneliköör, mida valmistatakse ainult kolmest osisest: köömneseemnetest, alkoholist ja suhkrust. Kümmel valmib ligikaudu viie nädala jooksul pideval jälgimisel. Selle aja jooksul kasvab kümli pudeli põhja ka selle joogi visiitkaart ehk kaunid suhkrukristallid.

Köömneleotist kasutati Lääne-Euroopa kloostrites juba 11. sajandil, kuid liköörina sai jook tuntuks 500 aastat hiljem Hollandis. Köömnelikööri võeti kaasa jahiretkedele ja merele, joodi vähitoitude kõrvale ning tarvitati üks-kaks pitsi päevas, mis tekitas hea enesetunde ja soodustas seedimist.

Teadaolevalt valmistas kristallkümlit A. W. Werncke juba 1870. aastal Viljandis. Kokku valmistati seitset sorti kümlit − näiteks vähjakümlit või -köömlit, Bürgerkümlit, Hamburgerkümlit ja Einfach Kümlit (st Lihtkümlit). Enne 1940. aastat oli Kristallkümmel tänu oma naturaalsusele, erilisele väljanägemisele ja maitsele Eesti üks eelistatuim jook.

Kristallkümmel

„Pätsuajal” peeti sellest joogist väga lugu. See oli inimestel kapis külalistele pakkumiseks ja pidusöökidel tarvitamiseks. Hindki oli toona praegusega üsna sarnane – vanu hinnakirju uurides saab selgeks, et pindise kümlipudeli eest küsiti esimesel Eesti ajal kolm rubla, mis ümber arvutatult on ligilähedane 15−16-eurose hinnaga selvehallides.

„Kümmel oli peen jook ja igaühele seda ei pakutud. Isegi kui inimestel pudel likööriga kapis ootamas oli, pakuti seda ainult parimatele kaaslastele. Võis olla kindel, et kui kümmel lauale serveeriti, olid suhted lähedased ja soojad,” mainib Tamm

Kristallkümmel hoiab keha soojas ja seedimise korras

Kristallkümlil on üsna tugev ja vürtsine maitse, millele lisandub ka 45%-ne alkoholi kähestav mõju. Samal ajal hoiab aga magusus suu hellana ning kokku tekitabki kümli joomine täiesti unikaalse sensatsiooni – ihu läheb soojaks, suu õhkab ja pea vajub kergesse vinesse. Kristallkümli tarvitamisel on palju nippe. Loomulikult saab seda juua puhtalt, pika jalaga klaasist ja näiteks aperitiiviks või digestiiviks õhtusöögil. Kange naps sobib hästi ka kokteilide valmistamiseks.

Tamme sõnul saab kümlit kasutada paljudes kokteilides mõne muu alkoholi asendajana, kuid parima tulemuse annab lihtne segamine mahlaga. „Parim segujook tuleb, kui segada üks-ühele kokku külm kümmel ja külm värskelt pressitud greibimahl. Sobib ka sidrunimahl. Happeline mahl lahustab väga hästi likööri magusust ja jooki saab nautida pika aja jooksul. Jääd ma ei soovitaks lisada, küll aga jahutada joogid enne segamist,” õpetab Tamm kokteili segama.

Kui aga rääkida toitudest, siis on ajalooline jook eriti hinnatud pärast rikkalikku õhtusööki, sest köömneleotis soodustab seedimist. Toitudest sobib Kristallkümmel kokku eestlaste jaoks traditsiooniliste külmade kalaroogadega nagu heeringas ja külmsuitsulõhe. Harvad pole ka juhud, kui seda jooki serveeritakse magustoidu kõrvale.

Suhkrumaks lööb jalad alt

Argiste asjade juurde naastes on Ago Tammel ka väikene mure. See mure on kavandatava suhkrumaksu pärast, mis lööb käsitööettevõtet üsna rängalt. Arvestades et Kristallkümmel on suuremas osas suhkrust valmistatud, tõstab selline riigi käitumine nii tooraine kui ka lõpptoote hinda.

„Kuna käsitööna valmiva joogi puhul ei ole tegu väga odava joogiga, on hirm, et kümmel muutub veelgi rariteetsemaks valikuks alkoholi leti ees seisjate hulgas või toiduga sobitajate leeris. Samas, see, kes on maitsnud meie jooki, pöördub alati tagasi. Küsimus on nüüd selles, et kas neid vanast ajast selle joogi maitset mäletavaid inimesi on veel alles ja kuidas võtavad Kristallkümli vastu nooremad joojad,” räägib Tamm.

Koos edasimüüjatega on Kristallkümmel liikunud ka piiride taha ja seal on see väga hästi vastu võetud. Samuti on see jook tänu oma efektsele välimusele väga hinnatud ka turistide seas. Tamm teab aga lugusid, kus pudelilt ei ole korkigi maha võetud, kuid jooki uudistatakse nagu kunstiteost läbi klaasi.

Tagasi

UUS TOODE: Valmiermuiža Nisuõlu

Läti armastatud käsitööõllede meisterdaja Valmiermuiža tootevalikusse on lisandunud Nisuõlu. Nisuõlu on valmistatud saksa õlu puhtuse reeglite järgi neljast looduslikust traditsioonilisest koostisosast – vesi, linnased, humal ja pärm. See on elav, pastöriseerimata õlu 0,5 l klaaspudelis. Kuivõrd nisuõlu on filtreerimata, on pärmi sade pudeli põhjas täiesti loomulik. 

valmiermuiza-nisu

Pruulimisel on kasutatud kolme linnasesorti – Pilseni linnased, Müncheni linnased ja Nisu linnased (38%). Lisatud on Tettnanger’i humalad (kerged, meeldivate õite nootidega, veidi pikantsed) õlu keetmise alguses ning enne keetmise lõppu uuesti tugevama aroomi tarvis.Pinnakäärituse pärm, mida kasutatakse Nisuõlu valmistamisel, hoiab selle filtreerimata õlu maitse muutumatuna 3 kuud.

Nisuõlu aroomis domineerivad puuviljatoonid ja kerge vaha aroom, maitses tuleb esile aga linnaste siidine magusus ning värskendav hapukus, mida lisab pinnakäärituse pärm. Järelmaitses on tunda eksootilist meloni mesisust.

Valmiermuiža Nisuõlu sobib hästi kergete värskete roogadega, hooaja köögiviljadega, marjade ja lehtsalatiga, kalaroogadega ning mesiste dessertidega.

Tagasi

Santa Ana ja Johann Brunneri veinidel uus välimus

Argentiina veinide turuliider Santa Ana ja number üks saksa vein Johann Brunner on saanud uue värske välimuse, mis aitab eristuda ning muudab riiulilt ülesleidmise kergemaks.

Terve sari on saanud uue ja klassikalise välimuse. Veinipudelitel on senisest veel selgemalt viinamarjasort ja selle iseloom välja toodud. Taustaks vaid puhas valge etikett Andide mäeaheliku kontuuriga. Keeratava korgi tõttu on veini väga lihtne avada ja sulgeda ning oma lemmikveini sõpradega jagamiseks kaasa võtta.

 

santa-ana-punane  santa-ana-valge

Number 1 saksa vein Eestis Johann Brunner on samuti läbinud uuenduskuuri ning pudelitel on nüüdsest keeratav kork. Valikus on kaks Rieslingut (üks Rheinhessen’i ja teine Moseli piirkonnast) ning Gewürtztraminer. Mosel’i Riesling on saadaval veel 3-liitrises Bag-in-box pakendis, mis on mugav ja klaastaaravaba vein jagamiseks suuremas seltskonnas või väljasõidul loodusesse.

johannbrunner-uued-kujundused

 

Tagasi

Ruinart šampanjasid tunnustati kuldmedalitega

Ülemaailmsel meistrivõistlusel Champagne & Sparkling Wine World Championships hindasid eksperdid Ruinart Blanc de Blancs šampanja oma kategooria parimaks. Lisaks pälvis kuldmedali kogu Ruinarti šampanjavalik, tunnustades sellega Ruinarti talenti, oskusi ning kompetentsi Chardonnay marjasordi kasutamisel oma veinide loomingus.

ruinart-winner

Champagne & Sparkling Wine World Championships konkursi eestvedajaks on Tom Stevenson, rahvusvaheliselt tuntud ajakirjanik, autor ja veiniekspert, kes oma töös keskendub ennekõike šampanjadele ning on varasemalt olnud mitmete mainekate võistluste žüriis.

Ruinarti suurepärased šampanjad on esindatud nii Prike tooteportfellis kui ka erinevates Embassy of Champagne restoranides.

Tagasi