Joogiekspert soovitab: ajalooline ja eriline õlu Guinness Iirimaalt

Ma ei ole suur õlletarbija, kuid siiski meeldib mulle vahel endale välja valida huvitavaid ja erinevat tüüpi õllesid ning, olgem ausad, meie nii mõneski poes on valik üsna viisakas. Minu esimesed kogemused erilise õllega leidsid aset ikka pubis ja esimene õlu, mis oli oma loomult täiesti erinev ning üllatas oma kreemise, kuid samas ilusa puuviljase ja röstise maitsega, oli Guinness.

Vaadates kalendrisse võib märgata, et kätte on jõudmas Halloween, mida tähistatakse 31. oktoobri ööl vastu 1. novembrit. Loomulikult on selle peoga käinud alati kaasas ka Guinness.

Mees nimega Arthur Guinness (24.9.1725-23.1.1803), kes varem oli tootnud õlut Leixlipi-nimelises linnakeses, liisis 9000 aastaks maatüki Dublinis koos St. James Gate’i õlletehasega ning hakkas seal tootma tänaseks maailma kuulsaimat kuiva stout’i. Esialgselt porteri stiili õlle üheks eripäraks oli röstitud odra kasutamine pruulimisel. Vesi, mis tuleb Wicklow’ mägedest, on Guinnessi tegemisel sama oluline kui kuulsa Iiri viski valmistamisel.
Praegu on Guinnessi sortimendis tuntuimateks Guinnessi värskendav, mahe ja kreemine Guinness Draught ning kompleksne, humalane, mõrkja maitsega Guinness Extra Stout, tuntud Guinness Original nime all, avaldades muljet oma tammisena tunduva püsiva kuivusega.

Perfect Pint-i serveerimine
Klassikalisel viisil täidetud klaas tuleb täita asjatundjate soovitusel 119,53 sekundiga. Õlle klaasi laskmine toimub kahes osas:
1. osas täidetakse klaas u 2/3 ulatuses ja lastakse õllel “ langeda”. Klaasi tuleb hoida 45-kraadise nurga all, kui õlu klaasi voolab.
2. osas, kui õlu on langenud, tehakse “kaas” ehk top. Klaas tuleb hoida püstises asendis, kraani asend tuleb lükata vastupidises suunas ja täita klaas ääreni vahuga.
Top peab olema 1,5-2,5 cm paks, valge, veatu ning kreemjas.

Guinness sobib eriti hästi mereandide´(austrite) kõrvale ja on loomulikult parim sõprade seltsis.

Soovin teile kõigile meeleolukat Halloweeni ja slàinte mhath!

Hannes Aedla, Prike joogiekspert

Vaata lisaks: www.guinness.com
Guinness Eesti Facebook

Tagasi

Joogiekspert soovitab: hurmav apelsiniliköör Grand Marnier

Hiljuti külastas Eestit Grand Marnieri brand ambassador (brändisaadik) Julien Lafond, kes viis läbi Eesti Baarmenide Assotsiatsioonis suurepärase koolituse ja tutvustas vaimustavat pika ajalooga ning hinnatud apelsinilikööri Grand Marnier. Olgu siinkohal öeldud, et tegu on väärika pereettevõttega, mida juhib tänaseks juba 6. põlvkond. Kuidas kõik alguse sai?

1827. aastal asutas Jean-Baptiste Lapostolle puuviljalikööride destileerimise firma Neauphle-le-Château-s.
1870 külastas Eugène Lapostolle Cognaci piirkonda ning tõi kaasa esimese suurema koguse vanu konjakeid.
1876 abiellus Louis-Alexandre Lapostolle Marnier peretütrega ja siit algaski kuulsusrikka perekonna ajalugu likööride valmistamisel.
1880. aastal segas Louis-Alexandre Marnier esimest korda kokku konjaki ja metsiku troopilise apelsini essentsi. Seni olid kõik tsitrustega segatud liköörid olnud tuntud kui curacaod, olles ühtlasi selle aja luksusesümbolid.
César Ritz tegi ettepaneku panna nimesse “Grand ”, kuna see oli „suur“ kõrgelthinnatud liköör ning sellega taheti tuua esile Grand Marnieri eripära ja kvaliteeti.

Grand Marnier on valmistatud konjakist ja Kariibi apelsinidest. Konjakid valmivad pere lossis Cognac piirkonnas. Kariibi sinised apelsinid korjatakse käsitsi ning kuivatatakse päikese käes. Aeglane vananemine prantsuse tammevaatides lisab liköörile võrreldamatu ümaruse ja pehmuse. Lisaks pikale ning harmoonilisele järelmaitsele on tunda ka apelsinimarmelaadi ja sarapuupähkleid. Oma värvuselt on Grand Marnier kullakarva ning merevaigu tooni.

Grand Mariner on paljude trendikate ja klassikaliste kokteilide osa. Mulle meeldib väga näiteks Grand Marnier pikendatult ginger ale’iga, lisandiks väike laimilõik – värske ja eksootiliselt magus!

Hannes Aedla, Prike joogiekspert

Vaata lisaks: www.grandmarnier.com
Grand Marnier õhtu lounge Butterflys

Tagasi